Erken müdahale programında izlediğimiz riskli bebek Ayşe Elçin’in annesinden gelen mektup;

Ben bir prematüre bebek annesiyim. Kızım Ayşe 40 haftalık döngünün 29.haftasında doğmak zorunda kaldı ve ben erken doğan bir bebeğin annesi olmak gerçeğini hemen kabullenemedim. İnsan sevdiklerine birşey olsun istemiyor, bu yüzden tüm gücüyle kaçmak istiyor dayanılmaz gerçekten… Ama gerçek orda taş gibi duruyor. İlk şoku atlattıktan sonra küvezde kıpırdamadan yatan bebeğiniz için yapabileceklerinize sarılıyorsunuz; süt yapacak ne varsa deli gibi yemek, saati saatine sütünüzü sağmak, onu 10 dakika olsun görebilmek için her gün hastaneye koşturmak.

Doktorlar o gün 20 gram aldığını söylediklerinde sevinçle tüm yakınlarınızı arıyorsunuz. En başında söylediğim gibi siz artık bir prematüre bebek annesisiniz.1200 gram doğmuş bebeğiniz 60 gün sonra 2 kilo olarak taburcu edildiğinde kucağınızda minik bir mucizeyle eve geliyorsunuz. Ama bu kısım en kolayıymış meğer…

Şimdi OLASI RİSKLER zamanı: Erken doğumun yol açacağı bir dolu problem var!

İşte orda iki yeni dost giriyor hayatınıza; bir çocuk Nöroloğu ve erken doğum uzmanı bir fizyoterapist. Birlikte büyütüyorsunuz sabırsız meleğinizi. Bütün ‘ Olası riskler ‘ basamaklarını teker teker çıkıyorsunuz onların yardımıyla. Size egzersizler veriyorlar,sıkı sıkıya sarılıyorsunuz onlara: Zira artık bebeğiniz için yapabileceğiniz daha çok şey var.Ona nasıl dokunmanız gerektiğini öğretiyorlar size,çok basit gözüken ama mucizeler yaratan dokunuşlar…

Anladım ki her bebek önce yaşamak sonrada büyümek için muazzam bir çaba sarf ediyor. İşte o çaba esnasında yapacağınız doğru şeyler bebeğinize ikinci bir ANNE SÜTÜ oluyor. Biz kana kana içtik o sütten. Kızım şimdi 2 yaşında ; Kuşlar,kedileri,güneşi ve aydedesini çok seviyor…
Bu serüvende yanımızda olan tedavimizi üstlenen çocuk nöroloğumuz Canan hanıma ve fizyoterapistimize sonsuz teşekkürler..

Dirençli epilepsi ketojenik diyet tedavisi alan hastamızın annesinden gelen yazı

Ezgim 2007 doğumlu serebral palsi hastası..4 yaşında bir gece çok yogun bir kasılma ile epilepsi ile tanıştık..kendimizi enyakın hastaneye attık..belkı kötü bir hastalıkla daha tanışmış olduk ama hayatımıza özellikle nörolojıik problemli çocukların yaşam savaşında yön çizebilecek hayata bağlıycak gerçek bir uzman doktorlada Dr Canan yıldırımla tanışmış olduk..ezgim doğumdan itibaren baş kontrolü yoktu..algıları çok açık degil tek bir kelimesi dahi yoktu. Dr Canan hanımın hayatımızda verdiği doğru tedavi yöntemleri sayesinde ezgim son 1 senedir ayakta durma cihazında duruyor..algıları tamamen açıldı..çok güzel cümle kurabılıyor..nöbetlerimiz hergünden senede 1 defaya düştü..Dr canan hanıma ezgimi hayata döndürdügü ve benim en çaresiz anımda 7/24 yanımda oldugu ve bütün doktorların yatalak kalır dediği kızımı kısa zamanda bu seviye gelmesini sağladığı için cok cok teşekkür ederim.

Nesrin Aslantepe

Doktorumuzdan her bakımdan çok memnunuz

Biz muayenelere başladığımız ilk günden bugüne kendimizi hiç yalnız hissetmedik ve doktorumuz bize bu güveni verdi ki yaşayanlar bilir çoğu zaman bu his insana tıbbi müdahaleden daha iyi gelir. dr hanıma ilk gidişimizde eeg miz baya kötüydü şimdiyse allah şükür ufak tefek şeyler var biz doktorumuzdan her bakımdan çok memnunuz ve çok teşekkür ederiz kendisine

Begüm Diker’in annesi

Canan hanım iyiki varsınız yolunuz açık olsun

Oğlum Olcayı mı henüz 3 yaşında iken Doktor Canan Yıldırım’a götürdük ve bize ilk günden itibaren ilgisi takibi inanın çok iyi idi her daim telefonla ulaşabildik ayrıca oğlum 1 sene önce yatağından düşme sonrası havale geçirdi ve 12 gün yoğun bakımda yattı ama Canan hanım sayesinde oğlum çok iyibir hastaneye sevk edildi ve yavrum o hastanede gözlerini açtı ve havaleleri durduruldu. Herkese Doktor Canan hanımı tavsiye ediyorum Canan hanım iyiki varsınız yolunuz açık olsun ❤

 

Özel muayenesinde ilgili ve alakalı güler yüzlü çok memnunuz

Merhaba ben Elifnur akpınar ın annesiyim. Bizim Canan hanımla tanışmamız 7 yıl öncesine dayanıyor. Özel muayenesinde ilgili ve alakalı güler yüzlü çok memnunuz. Rahatsızlığımız da da günden güne iyiye gittiğini ve inşallah tedavimizi en kısa zamanda bitireceğimize inanıyorum. Çalışan Serap hanıma ve Canan hanıma teşekkürler.

Canan hanıma olan inancım sonsuz

Merhaba ben E Ö nün annesi kızım saghemipatazi direncli epilepsi hastası Canan hanim la kızım 8 aylık ken tanıştık daha önce başka doktora gittim ama bana bu kadar içten sıcak gelmemişti bana korkma her şeyi beraber asacağız demesi benim bu yolda cok destek verici geldi şuanda kızım 8 yasında her yolu denedik bazen beraber çaresiz kaldık ama hiç yılmadık şuanda kızım 1seneye yakındır nöbet geçemiyor daha da iyi olacağına inanıyorum çünkü Canan hanıma olan inancım sonsuz bir çok ilaç denedik diyet ama en çaresiz kaldığım zamanlarda devamlı ulaşabildim size çok teşekkür ediyorum kızım adına..

Epilepsi ve gelişim olarak çok ilerleme kaydedip eskisi gibi sert nöbetlerimiz olmuyor.

Doğuştan epilepsi ve micro sefali hastası. Bir çok doktor ve bir çok ilaç değişikliği yaptık. Son olarak Canan hocayla tanıştık. Epilepsi türü dirençli olduğu için ilaçlar fayda etmedi. Doktorumuz VNS ameliyatını uygun gördü. Ve geçen sene 14 ağustosta ameliyat oldu. Epilepsi ve gelişim olarak çok ilerleme kaydedip eskisi gibi sert nöbetlerimiz olmuyor.

1 yıl önce vns pil önerdi canan hanım, taktırdık nöbet siz ve ilaçsızız artık

Epilepsi tüberoskleroz hastası oğlum için canan hanımı bulduk biz bu siteden. görüşmeye gittik o günden bu yana tam 7 yıl geçmiş dile kolay. İyiki bu siteye bakmışım. Doktorların bir çoğu yatalak kalır dedi oğlum için, yaşamaz diyenler oldu. canan hanım ise elimizden geleni yapacağız birlikte başaracağız dedi ve öylede yaptı ,oğlum 10 yasında şuan en önemlisi ise 1 yıl önce vns pil önerdi canan hanım, taktırdık nöbet siz ve ilaçsızız artık . şiddetle tavsiye ediyorum

Canan doktora götürdüğümüz den beri allaha şükür çok iyi

Ben canan doktora çok teşekkür ediyorum benim kızım sürekli nöbet geçiriyordu canan doktora götürdüğümüz den beri allaha şükür çok iyi üç sene oldu kendilerine sonsuz saygılarımı sunarım… Mustafa TAHİROGLU Nazlican TAHİROGLU nun babasi

Hocam size çok teşekkür ederim.

Sizin bana verdiğiniz isim sayesinde sıkıntılarımdan kurtuldum. Çocuğumda hiç bir hastalık olmadığını öğrendim çok teşekkür ederim.

şuana kadar gördüğüm en yardım sever ilgili yol gösteren doktor diyebilirim

Kızımın nöbetleri azaldı, algısı açıldı artık geleceğimiz için çok daha umutluyuz

Kızımın inatçı epilepsisi için doğduğundan beri isim yapmış birçok doktor gezdik. hepsi sonunda hüsran oldu sonunda araştırmalarımız sonunda canan hanıma ulaştık. Son derece ilgili, işinde uzman ve pozitif bir doktor. Kızımın nöbetleri azaldı, algısı açıldı artık geleceğimiz için çok daha umutluyuz ilgisine ve yardımlarına müteşekkirim. Herkese tavsiye ederim.

Canan hanima alakasi icin tesekkur ederim.kizim ile cok yakindan ilgilendi.Gozlemi,kizimin gelisimi hkda yonlendirmesi bilgilendirmesi cok detayli ve iyiysi.Tereddutlerle girdigim ziyaretten cok huzurlu ayrildim.isini para icin degil sevdigi icin yapan yegane doktorlardan.kendisine tekrar tesekkur ederiz.

Tavsiye üzerine muayene ve rapor maksadıyla geldik, iletişim ilgi ve alaka ile bilgilendirmesinden çok memnun kaldıkk, bende tavsiye ederim, Teşekkür ederiz..

Oğlum 3 aylıkken epilepsi tanısı aldı.. 3 yaşına geldiğinde canan hanımı bulduk 6_7 yıldır takibindeyiz . Her tedaviye rağmen nöbetler durmadı status konumuna kadar geldik en son vns pil takalım diye konuştuk ardından işlemler derken pil takıldı son 1 yıldır pil var ve hiç ilaç kullanmıyoruz nöbette geçirmiyoruz iyiki varsiniz hocam sizi çok seviyoruz

Memnuniyet seçeneği 5 den fazla olmalı bence diyerek başlamak istedim dr..canan hanım a ulaşmamız biraz zaman aldı gezmedik doktor bırakmamıştık neredeyse . Epilepsiyi tuberoskleroz un ne demek olduğunu en ince ayrıntısına kadar anlatan ogretendir kendisi.gülen yüzüyle sevgimizi kazanan bir doktor. Bıkmadan büyük sabırla her sorumuza tek tek yanıt veren bizimle üzülüp mutlu olan biri. 7 yıldır takibimizi yapıyor hiç pişman olmadık iyiki var. Herkese tavsiye ediyorum .

Oğlumun devam eden tedavisi için gitmiştik doktorumuzdan çok memnunuz başarılarının devamını dilerim.Saygılar

Çocuk nörolojisi alanında internetten araştırma yaptığımda Hocam’ın adına ulaştım.Hastasıyla güzel İletişim kuruyor. Çocuklarla iletişim kurması güzel. Sadece bir defa gittik ve memnun kaldık.

Canan hocam’ın yaptığı tedaviden çok memnun kaldım. Hastasıyla ilgilenen bir doktor.Sorduğum her soruya net yanıtlar alabildim. Çok memnun kaldığım için tavsiye de ettim.

Kızım 7-8 aylıkken tam olarak dönemiyordu.Bu basamağı tam olarak geçememişti.Bunun üzerine Canan hanıma başvurduk.Bunun la ilgili fizik tedavi önerdi.Fizyoterapi ile şuan sorunumuz kalmadı.Başarılı bir doktor başarılarının devamını dilerim.

Çocuğumun dikkat dağınıklığı ile ilgili bir özel eğitim merkezinin yönlendirmesi üzerine Canan hanıma gittik.Benim için bir doktorun tavrı,yaklaşımı benim için çok önemliydi.Canan hanımın tavrı olsun ilgilisi olsun çok memnun kaldım.Gittiğimizde çok önemli bir şey olmadığını ama nereye başvurmamız gerektiğini konusunda bizi detaylı bilgilendirdi ve doğru yönlendirmeler yaptı.Kendisine çok teşekkür ederim.

Çocuğum havale geçirmişti.Tavsiye üzerine tanışmıştım.Çok güzel ilgilendi çocuğumla iletişimi çok güzeldi.Hale tedavisi devam ediyor.Başarılı ilerliyor.Sıkıntı yaşamıyoruz.Herhangi bir sıkıntısı olan yakınlarımızı yönlendiriyoruz.Desteğiniz için teşekkürler Canan Hanım..

Canan Hocamıza yeğenimizi götürüyoruz.Şehir dışından geliyor ve her gittiğinde gelişmeler oluyor. Gelişmeleri rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. İlgi alakası çok başarılıydı. Öneriyle gittim ve herkese tavsiye ediyorum.

Çocuk nörolojisi çok fazla bulunan bir branş olmadığı için yakınımızda olmasından dolayı gittik. Gayet ilgili hastasıyla.Çok memnun kaldık. Çok resmi değil, rahatlıkla konuşulabilen bir doktor. Fizyoterapi gördü oğlu. memnun kaldım tedavisinden. Yönlendirdiğim hastalarda oldu.

Tavsiye üzerine gitmiştik Canan hnm’a Premetüre ikizlerimiz olmuştu ve hastane de gittiğimiz doktor’un tavsiyesiyle gitmiştik hocam’a. Hastasını gözlemleyen ve bilgilendiren bir doktor. Sadece muayene için gittik ve çok memnun kaldık.

Araştırmalarımız sonucunda gitmiştim. İlgisi çok güzeldi. Detaylı olarak bilgi verdi.Konuşmalarıyla hastasını rahatlatan bir doktor. Tavsiye üzerine gitmiştim ve ben de tavsiye ediyorum.

Devamlı hizmet aldığım bir hastanenin anlaşmalı doktoru olduğu için gitmiştim. Genel olarak ilgilendi. Tahliller istedi ve detaylı olarak bilgilendirdi.

Bir yakınımın tavsiyesiyle gitmiştim. Çocuğumda durumları nöbet geçirmesi olarak şüphelendiğimiz için gittik. İlgisinden çok memnun kaldık. Detaylı olarak bilgilendirdi. Muayenesi sonucu nöbet olmadğını belirti. Tedavisinden dolayı tavsiye ediyoruz.

Başka bir doktorun önerisiyle gittim. Detaylı olarak muayene etti ve ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Tedavisi memnun ediciydi. ilgisinden de çok memnun kaldık.

Çocuğumuzun yoğum bakım sırasında doktorumuzun tavsiyesiyle gittik ve memnun kaldığımız için sürekli doktorumuz oldu.İstediğimiz zaman ulaşabiliyoruz. Açıklamaları yeterli, güler yüzlü bir doktor. Tedavi sürecimiz devam ediyor. Çocuğumuz büyüdükçe belli olacak bir durum olduğu için tedavi sürecimiz devam ediyor.

Benim oğlumda epilepsi tanısı koyulmuştu ve çocuk nörolojisi alanında araştırmalarımız sonucunda Canan Hocam’a gittik. Çok ilgili bir doktor. Kendisi arayarak ilacın yan etkileri var mı,nasıl diye soruyor. Maddiyatı çok önemseyen bir doktor değil. Kontrollerle devam ediyoruz şu anda. Gitmeye başladıktan sonra atak geçirmiyor çocuğumuz. Bu sorunu yaşayan herkese tavsiye ediyoruz.

Farklı bir doktorun tavsiyesiyle gitmiştik.Yeterince ilgili bir doktor. Tedaviyle alakalı bir durum yoktu. teşhis ve tavsiyelerde bulundu. Genel olarak memnun kaldık.

Çocuk nörolojisi alanında uzman olduğu için gittim.Ayrıca tavsiye aldığım için gittim. Çok ilgiliydi. 45 dakika ayırdı bize. Çocuğumuzun yapıp yapamadığı davranışlarını inceledi. Tedavi sürecimiz devam ediyor. Kesinlikle tavsiye tavsiye ediyorum.

çocuğumuzda rahatsızlık olduğu için çocuk norolojisi alanında gittiğimiz hastanede nöbetçiydi ve daha sonra muayenehanesine gittik çok memnun kaldığımız için. Bilgisiyle ve açıklamalarıyla çok rahatlattı bizi. Uyku testi ve tetkikler yapıldı. Bir takım tavsiyelerde bulundu.İlgisi çok güzeldi.

Canan hanıma çocuğumun nörolojik rahatsızlığı için gittik süreç olumlu geçti memnun kaldım işini iyi yapan güler yüzlü mesleğinde başarılı bir hekim tavsiye ederim

İnternetten araştırıp yorumları okumuştum ve evime de yakındı Canan hanıma gittim çocuğumda geç konuşma vardı detaylı muayene etti ve bizi bir yere yönlendirdi orada da 1 sene devam ettik şu an hiçbir sorunumuz kalmadı Canan hanım ilgili mesleki anlamda bilgili bir doktor

Çocuğumuz ile ilgili bir şüphe sonucu çocuk doktorumuzun da tavsiyesi ile Canan hanıma gittik detaylı muayene etti çok ilgili davrandı bize bir şey olmadığını söyledi kendisinden memnun kaldık

benim yeğenim küçükken bir havale sonucu epilepsi hastası oldu bunu da canan hoca sayesinde öğrenmiş olduk şuan tedavi sürecinde inşallah 2 sene sonra sağlığına kavuşacak

Benim kızım 8 yaşında dirençli epilepsi ve serabler palsi hastası..canan hanımla ezgim 5 sene önce ilk ağır nöbetini geçirdigi zaman yogun bakımda tanıştık..benim kızım 6 tane epileptik ilaç kullandıgı halde tedaviye cevap vermeyen algısı kapalı ellerini dahi kullanamayan bir çocuktu..canan hanımın uyguladıgı benim cekinmeme ragmen beraber başarıcaz dedigi mucize tedavi yöntemi ketojenik diyet sayesınde ezgim 4 epıleptık ılactan kurtuldu algıları acıldı ardından kelıme ve cümleler gelmeye başladı..baş konturolunu dahı saglayamayan kuzum şuan ayakta durma cıhazında durabılıyor ve özel alt sınıfa gıdıyor..maşallah..çok şükür 2 senedir canan hanımın uyguladıgı ketojenik diyet sayesınde agır yogun bakımla sonuclanan nöbetlerdende kurtulduk..ben canan hanımın hakkını hiçbir zaman ödeyemem..allah razı olsun..hastalarına kendi cocugu gibi hassasiyet gösteren 7/24 ben senin yanındayım diyen bana göre en iyi hekim..

Sayın Hocam cok doktor gezdik ve bi başka doktor arkadas size gönderdi bizi gerçi size söylemiştim ama burada böyle doktorlar hakkında yazılar yazıldığını görünce bende size burdan birdaha tesekkur etmek istedik Sayenizde kızımın artık havale geçirmiyor ve biz sayenizde artık rahat uyku uyayabiliyoruz ve artık bi Umudumuz var . Allah sizden cok razi olsun

Doktorumuzla üç yıl önce mart ayında kızımıza konulan yanlış teşhisler ve onca üzüntü sıkıntı arasında tanıştık. Canan Hanım hayatımıza yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bizim hayata bakışımız, kızımıza olan tutumumuz tamamen değişti. Canan Hanıma çok şey borçluyuz Bilgi ve tecrübe birikiminin yanında hastalarına karşı olan ilgisi son derece takdire değer. Muayenehanesine girdiğinizde çocukların beğenisini kazanmakta ve küçük yaşta doktor fobisinin oluşmasına engel olmaktadır. Buda hastalarına verdiği önemin bir göstergesidir. Herşey den önce normal bir insan ve ailemizden biri gibi davranıyor. Gerçekten mesleğini sevdiği ve hizmet etmek için yapan bir doktor herşey için çok teşekkürler.

Guler yuzlu doktorumuza efemiz adına çok teşekkür ederiz Çok ilgili ve uzmanlığı dışında bebek yetiştirmek adına verdiği değerli bilgileride unutmamak lazım

çokiyi bir doktor.ama çok yoğun.

Oğlum Olcayımı henüz 3 yaşında iken Doktor Canan Yıldırım’a götürdük ve bize ilk günden itibaren ilgisi takibi inanın çok iyi idi her daim telefonla ulaşabildik ayrıca oğlum 1 sene önce yatağından düşme sonrası havale geçirdi ve 12 gün yoğun bakımda yattı ama Canan hanım sayesinde oğlum çok iyibir hastaneye sevk edildi ve yavrum o hastanede gözlerini açtı ve havaleleri durduruldu🙏🏻 Herkese Doktor Canan hanımı tavsiye ediyorum Canan hanım iyiki varsınız yolunuz açık olsun ❤ 11-10-2018 Olcay Çolak Annesi

şuana kadar gördüğüm en yardım sever ilgili yol gösteren doktor diyebilirim 08-10-2018 Tarık Başdemir

Merhaba ben Elifnur akpınar ın annesiyim. Bizim Canan hanımla tanısmamız 7 yıl oncesıne dayanıyor. Özel muayenesşnde ilgili ve alakalı gğleryüzlü çok memnunuz. Rahatsızlığımızda da gunden gune iyiye gittiğini ve inşallah tedavimizi en kısa zamanda bitireceğimize inanıyorum. Çalışan Serap hanıma ve Canan hanıma tesekkurler. 01-10-2018 Elifnur akpınar ın annesi

 

Doğuştan epilepsi ve micro sefali hastası. Bir çok doktor ve bir çok ilaç değişikliği yaptık. Son olarak Canan hocayla tanıştık. Epilepsi türü dirençli olduğu için ilaçlar fayda etmedi. Doktorumuz VNS ameliyatını uygun gördü. Ve geçen sene 14 ağustosta ameliyat oldu. Epilepsi ve gelişim olarak çok ilerleme kaydedip eskisi gibi sert nöbetlerimiz olmuyor. 28-09-2018 Zeynep Çimen

 

Merhaba ben E Ö nün annesi kızım saghemipatazi direncli epilepsi hastası Canan hanim la kızım 8 aylık ken taniştik daha once baska doktora gittim ama bana bu kadar içten sıcak gelmemişti bana korkma herseyi beraber asacagız demesi benim bu yolda cok destek verici geldi suanda kızım 8 yasında her yolu denedik bazen beraber cagresiz kaldık ama hiç yılmadık suanda kızım 1seneye yakındır nobet geçemiyor dahada iyi olacagına inaniyorum cünkü Canan hanıma olan inancim sonsuz bir cok ilaç denedik diyet ama en cagresiz kaldıgım zaman larda devamlı ulasabildim size cok tesekur ediyorum kızım adına.. 28-09-2018 E Ö nün annesi

epilepsi tuberoskleroz hastası oğlum için canan hanımı bulduk biz bu siteden.görüşmeye gittik o günden bu yana tam 7 yıl geçmiş dile kolay.iyiki bu siteye bakmışım..doktorların bir çoğu yatalak kalır dedi oğlum için,yaşamaz diyenler oldu. canan hanım ise elimizden geleni yapacağız birlikte basaracagız dedi ve öylede yaptı ,,oğlum 10 yasında suan en önemlisi ise 1 yıl önce vns pil önerdi canan hanım, taktırdık nöbetsiz ve ilaçsızız artık . şiddetle tavsiye ediyorum 22-11-2017 Sevgi KAYIKCI

Bütün sorulara ilgiyle cevap veriyor ve insanı tedirgin etmiyor. kendisine çok teşekkür ederim. 13-06-2017 Elçin Atçeken

cok ilgili bir doktor.tavsiye ediyorum.kendisinede cok tesekkur ediyorum. 30-05-2017 Gülsah yesilltepe

Hemen geri cevap verdiğiniz için çok teşekkürler 26-12-2016

Teşekkür ederim ilgi ve alakasindan dolayi soruma direk cvp verdi 09-12-2016 serap Yılmaz

Kendisine cok tesekkur ediyorum kisa surede cevap verdigi icin… 02-11-2016 Reyhan Reyhan

Ben canan doktora çok teşekkür ediyorum benim kızım sürekli nöbet geçiriyordu canan doktora goturdugumuzden beri allaha sukur cok iyi üç sene oldu kendilerine sonsuz saygılarımı sunarım… Mustafa TAHİROGLU Nazlican TAHİROGLU nun babasi 06-06-2016 Mustafa Tahiroğlu

çok ilgili alakalı ve kendisine sonsuz güvendiğimiz bir hekimdir. 13-07-2015 Ayşegül KARAKAYA

Hocam size çok teşekkür ederim. Sizin bana verdiğiniz isim sayesinde sıkıntılarımdan kurtuldum.Cocuğumda hiç bir hastalık olmadığını öğrendim çok teşekkür ederim. 31-12-2014 Birgül BAŞMAN

 

 

Translate »